Aktualności: Forum na temat szycia, szydełkowania i haftowania zostało uruchomione, zapraszamy do dyskusji, do współtworzenia nowego forum z rękodziełem.

Autor Wątek: Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego  (Przeczytany 13541 razy)

Gaga

• Aktywny użytkownik
Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego
« dnia: Kwiecień 19, 2012, 01:29:00 am »
Troszkę histori  ;D

Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego

Historia tego rodzaju haftu sięga wieku XVI. Słynęły z niego głównie Włochy, miał on imitować malarstwo i swoje zadanie spełniał doskonale.

Krok pierwszy to wybór oryginalnego wzoru do wyhaftowania, krok drugi wybór odpowiedniej kanwy, czyli tkaniny ze specjalnie usztywnionych nici o regularnym, rzadkim splocie. Następny krok to wybór odpowiedniej muliny, czyli bawełnianej nitki w różnych kolorach i o różnej grubości. Gdy przygotowania są zakończone tworzymy pierwszy krzyżyk. Powstaje on przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym. Tak w skrócie wygląda to, co nasze babcie, ciocie, a czasem mamy nazywają haftem krzyżykowym.

Historia tego rodzaju haftu sięga wieku XVI wieku. Słynęły z niego głównie Włochy, miał on imitować malarstwo i swoje zadanie spełniał doskonale. W kolejnych dwóch wiekach moda na hafty liczone zadomowiła się we Francji. W XIX wieku haft krzyżykowy stał się elementem polskich strojów ludowych.

Dzisiaj haft ten przestał już być tylko i wyłącznie zwykłym hobby przysłowiowej kury domowej, a stał się prawdziwym przemysłem. „Jak grzyby po deszczu” powstają magazyny prezentujące wzory do wyhaftowania tą techniką, takie jak „Hafty Polskie” lub „Haft Krzyżykowy”. Obok specjalistycznych pism tworzone są także portale internetowe prezentujące nie tylko wzory i oferujące całe zestawy przyborów do tego rodzaju haftu, ale prezentujące także prace osób się tym zajmujących, wśród nich haft.waw.pl i wiele innych.

Ten rodzaj haftu to prawdziwy biznes i sztuka. Biznes, ponieważ cena zestawów do haftu waha się w granicach od 10zł do 200 zł w sklepach internetowych, a czasami jeszcze drożej. Wszystko zależy od wielkości obrazu ilości kolorów muliny, której zamierzamy użyć, a przede wszystkim od jej jakości. Poza tym tworzone są specjalne programy komputerowe umożliwiające konwertowanie każdego wzoru (nawet ze zwykłego zdjęcia) do wyhaftowania. W większości, do pewnego momentu, są to programy darmowe, na przykład HaftiX, który testować można za darmo, ale „wersja pudełkowa” kosztuje 28 zł w wersji hobbystycznej. Wersja komercyjna, przeznaczona głównie dla firm kosztuje 100zł.

Haft krzyżykowy jest odmianą sztuki,ponieważ dobór odpowiedniej kolorystyki nici oraz wielkości krzyżyka (im mniejszy krzyżyk tym obraz jest bardziej plastyczny i z daleka wygląda jak malowany) świadczy o kunszcie autora.

Po wyhaftowaniu taki obraz należy oprawić w ramy, co też jest dość kosztowne i pracochłonne. Ale nie to jest najważniejsze. Ważny jest fakt samej pracy i czasu oraz wysiłku na nią poświęconego. Osoby zajmujące się takim haftem od lat wypowiadają się na forach poświęconych tej tematyce. Tworzą własne strony internetowe, gdzie prezentują swoje dokonania, bardzo dokładnie opisując proces powstawania pracy, to znaczy podając rozmiary obrazu, wielkość krzyżyków i ilość użytych kolorów.

Jeśli chcemy mieć w domu "Mona Lisę" Leonarda da Vinci, "Pietę" Michała Anioła, lub „Pocałunek” Klimta, możemy znależć odpowiedni wzór i go wyhaftować. Tematy są naprawdę różne, każdy znajdzie coś dla siebie. Od obrazków dla dzieci, poprzez wzory kwiatowe, po tematykę typowo religijną.

Haft krzyżykowy to nie tylko umiejętność posługiwania się igłą i nicią. Każda praca musi mieć określoną koncepcję artystyczną. Poszczególne elementy, takie jak tkanina, kolor i ściegi muszą być zsynchronizowane. To wszystko sprawia, że patrząc na obrazy wykonane tą techniką, czasem czujemy się jak zahipnotyzowani, a osoby posiadające umiejętność malowania za pomocą nici mogą liczyć na uznanie.

Reklamiarz

• Utrzymuje serwis
  • polecajšc usługi

bajeczka

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2016, 09:01:37 am »
Haft krzyżykowy jest magiczny, rzeczywiście, sama od niego zaczynałam ;) pamiętam te pierwsze wzory, pierwsze kwiaty (bo to w sumie je haftowałam najchętniej) później skupiłam się tylko na szyciu, ale ostatnio natknęłam się w sieci na https://www.youtube.com/watch?v=4IycnfHYy4k i dosłownie się zakochałam ! jakie cudowności można tworzyć na tych maszynach z Bernina, co o tym sądzicie ?  8) 8)

gizaw

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2016, 09:04:13 am »
Rzeczywiście, wygląda to świetnie  w filmiku i na żywo, bo mam już 3 rok hafciarkę Bernina Chicago 7 i nie rozstaje się z nią, haftowanie to piękne zajęcie, ja jestem jego fanką odkąd nauczyłam się szyć. Teraz tworze wzory na obrusach, firanach, ręcznikach. Dla siebie, dla przyjaciół – każda rzecz jest indywidulana i wyjątkowa.  ;D ;D