Aktualności: Forum na temat szycia, szydełkowania i haftowania zostało uruchomione, zapraszamy do dyskusji, do współtworzenia nowego forum z rękodziełem.

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Gaga

Strony: 1 ... 5 6 [7]
91
Przedstaw się / Odp: pozdrowienia z Łowicza
« dnia: Maj 15, 2012, 11:00:42 pm  »
Witam oficjalnie Adminka  ;D

92
Przedstaw się / Witajcie
« dnia: Maj 15, 2012, 11:00:00 pm  »
Witajcie  :D
Moja kolej aby powiedzieć Dzień dobry Wszystkim  :-*
Jestem ..... i może to wystarczy narazie? ;) :)

93
Pochwal się / Odp: Biedroneczki są w kropeczki
« dnia: Kwiecień 28, 2012, 11:32:04 am  »
Jak cudna,milutka kołdereczka  ;D

94
Wszystko o Szyciu / Jak uszyć okładkę na zeszyt,książkę ?
« dnia: Kwiecień 28, 2012, 11:29:52 am  »
Szukam mało zawiłej instrukcji uszycia okładki na zeszyt  ;D

Ponieważ w zamyśle ma być to okładka uszyta z kanwy z haftowanym motywem,wymyśliłam sobie,ze podprasuję flizeliną,aby usztywnic materiał.
I tu się zastanawiam na gramaturą takowej flizeliny.
Ma nie przebijać za bardzo lewej strony hafciku, tak aby była okładka estetyczna i w pobramkowej sytuacji można było ją przeprać.
Może być wykończona ozdobną taśmą,koronką.

Mglistą wiedzę mam na temat,ale gdyby dobra duszyczka podrzuciła pomocne uwagi,to będę wdzięczna  :D


99
Wszystko o haftowaniu / Techniki hafciarskie
« dnia: Kwiecień 19, 2012, 01:31:12 am  »
Dla początkujących i nie tylko techniki hafciarskie  :DTECHNIKI HAFCIARSKIE
Haftowanie jest sztuką pełną małych tajemnic Ich odkrycie, a więc dojście do wprawy, wymaga nieraz wielu lat praktyki. Podstawą jest poznanie odpowiednich ściegów, których odpowiedni dobór decyduje o charakterze haftu.

http://handicraft.w.interia.pl/technikihafciarskie.html

Ścieg richelieu
Ściegi krzyżowane
Ściegi płaskie 
Ściegi supełkowe
Ściegi zadziergiwane
Ściegi złożone 

100
Wszystko o haftowaniu / Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego
« dnia: Kwiecień 19, 2012, 01:29:00 am  »
Troszkę histori  ;D


Muliną malowane: Magia haftu krzyżykowego


Historia tego rodzaju haftu sięga wieku XVI. Słynęły z niego głównie Włochy, miał on imitować malarstwo i swoje zadanie spełniał doskonale.

Krok pierwszy to wybór oryginalnego wzoru do wyhaftowania, krok drugi wybór odpowiedniej kanwy, czyli tkaniny ze specjalnie usztywnionych nici o regularnym, rzadkim splocie. Następny krok to wybór odpowiedniej muliny, czyli bawełnianej nitki w różnych kolorach i o różnej grubości. Gdy przygotowania są zakończone tworzymy pierwszy krzyżyk. Powstaje on przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym. Tak w skrócie wygląda to, co nasze babcie, ciocie, a czasem mamy nazywają haftem krzyżykowym.

Historia tego rodzaju haftu sięga wieku XVI wieku. Słynęły z niego głównie Włochy, miał on imitować malarstwo i swoje zadanie spełniał doskonale. W kolejnych dwóch wiekach moda na hafty liczone zadomowiła się we Francji. W XIX wieku haft krzyżykowy stał się elementem polskich strojów ludowych.

Dzisiaj haft ten przestał już być tylko i wyłącznie zwykłym hobby przysłowiowej kury domowej, a stał się prawdziwym przemysłem. „Jak grzyby po deszczu” powstają magazyny prezentujące wzory do wyhaftowania tą techniką, takie jak „Hafty Polskie” lub „Haft Krzyżykowy”. Obok specjalistycznych pism tworzone są także portale internetowe prezentujące nie tylko wzory i oferujące całe zestawy przyborów do tego rodzaju haftu, ale prezentujące także prace osób się tym zajmujących, wśród nich haft.waw.pl i wiele innych.

Ten rodzaj haftu to prawdziwy biznes i sztuka. Biznes, ponieważ cena zestawów do haftu waha się w granicach od 10zł do 200 zł w sklepach internetowych, a czasami jeszcze drożej. Wszystko zależy od wielkości obrazu ilości kolorów muliny, której zamierzamy użyć, a przede wszystkim od jej jakości. Poza tym tworzone są specjalne programy komputerowe umożliwiające konwertowanie każdego wzoru (nawet ze zwykłego zdjęcia) do wyhaftowania. W większości, do pewnego momentu, są to programy darmowe, na przykład HaftiX, który testować można za darmo, ale „wersja pudełkowa” kosztuje 28 zł w wersji hobbystycznej. Wersja komercyjna, przeznaczona głównie dla firm kosztuje 100zł.

Haft krzyżykowy jest odmianą sztuki,ponieważ dobór odpowiedniej kolorystyki nici oraz wielkości krzyżyka (im mniejszy krzyżyk tym obraz jest bardziej plastyczny i z daleka wygląda jak malowany) świadczy o kunszcie autora.

Po wyhaftowaniu taki obraz należy oprawić w ramy, co też jest dość kosztowne i pracochłonne. Ale nie to jest najważniejsze. Ważny jest fakt samej pracy i czasu oraz wysiłku na nią poświęconego. Osoby zajmujące się takim haftem od lat wypowiadają się na forach poświęconych tej tematyce. Tworzą własne strony internetowe, gdzie prezentują swoje dokonania, bardzo dokładnie opisując proces powstawania pracy, to znaczy podając rozmiary obrazu, wielkość krzyżyków i ilość użytych kolorów.

Jeśli chcemy mieć w domu "Mona Lisę" Leonarda da Vinci, "Pietę" Michała Anioła, lub „Pocałunek” Klimta, możemy znależć odpowiedni wzór i go wyhaftować. Tematy są naprawdę różne, każdy znajdzie coś dla siebie. Od obrazków dla dzieci, poprzez wzory kwiatowe, po tematykę typowo religijną.

Haft krzyżykowy to nie tylko umiejętność posługiwania się igłą i nicią. Każda praca musi mieć określoną koncepcję artystyczną. Poszczególne elementy, takie jak tkanina, kolor i ściegi muszą być zsynchronizowane. To wszystko sprawia, że patrząc na obrazy wykonane tą techniką, czasem czujemy się jak zahipnotyzowani, a osoby posiadające umiejętność malowania za pomocą nici mogą liczyć na uznanie.

Strony: 1 ... 5 6 [7]