Aktualności: Forum na temat szycia, szydełkowania i haftowania zostało uruchomione, zapraszamy do dyskusji, do współtworzenia nowego forum z rękodziełem.

Autor Wątek: Domowe sposoby czyszczenia skóry  (Przeczytany 14818 razy)

Admin

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 81
  • Zobacz profil
Domowe sposoby czyszczenia skóry
« dnia: Kwiecień 18, 2012, 05:45:06 pm »
Czyszczenie skóry można z powodzeniem przeprowadzić w domu, używając miękkich szmatek, wody, mydła, mieszanki mąki kartoflanej z benzyną albo amoniaku.

Skóra naturalna jest wysoko cenionym tworzywem, głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Aby skórzane przedmioty posłużyły jak najdłużej warto o nie odpowiednio zadbać poprzez stosowanie właściwych metod czyszczenia skóry.

    Czyszczenie skóry wyprawionej i niewyprawionej

Do czyszczenia skóry wyprawionej trzeba przygotować wilgotne szmatki i mydło. Najlepsze jest mydło w płynie, ponieważ jest najwygodniejsze w użyciu. Na wilgotną szmatkę należy nałożyć trochę mydła i potrzeć nią skórę. Szmatka nie może być przemoczona, ale powinna być dokładnie wyciśnięta. Na koniec czystą, lekko wilgotną szmatką zmywa się ze skóry resztki mydła i wyciera ją do sucha miękkim ręcznikiem. Nie wolno płukać skóry wodą ani przemaczać jej. Po wyschnięciu skóry można wetrzeć w nią specjalną odżywkę, która dostępna jest w sklepach z akcesoriami do pielęgnacji odzieży skórzanej. Skórę niewyprawioną czyścić można gąbką lub ściereczką, na które nakłada się mydło. Następnie dosyć mocno należy zabrudzone miejsce pocierać, aż do wytworzenia piany. Na koniec wilgotną szmatką oczyszcza się skórę z resztek mydła i pozostawia do wyschnięcia. Kiedy skóra jest już idealnie sucha warto natłuścić ją przeznaczonymi do tego preparatami.


    Czyszczenie skóry gładkiej

Istnieje wiele domowych sposobów na mycie wyrobów skórzanych, na przykład toreb, walizek czy kurtek. Można do oczyszczania skóry gładkiej użyć roztworu amoniaku z wodą i przecierać nim zaplamioną część wyrobu skórzanego. Ponadto na tłuste plamy na skórze idealne jest połączenie mąki ziemniaczanej i benzyny. Powstałą papkę nakłada się na plamę i lekko wciera, po czym spłukuje. Tak oczyszczoną skórę warto zaimpregnować. W tym celu należy rozgrzać pudełko pasty do obuwia skórzanego. Można to uczynić, stawiając pudełko na azbestowej płytce umieszczonej na palniku kuchenki gazowej. Kiedy pasta uzyska płynną postać należy dolać do niej dużą ilość olejku rycynowego i połączyć składniki. Ciepłą mieszanką smaruje się skórę i pozostawia do wchłonięcia na kilka dni. Po tym czasie poleruje się skórę wełnianą lub filcową szmatką. Wyroby ze skóry lakierowanej najlepiej czyścić wilgotną ścierką i szybko osuszać czyszczone powierzchnie. Po oczyszczaniu skóry lakierowanej nie wolno używać do natłuszczania past do obuwia skórzanego, ale oliwy z oliwek z dodatkiem śmietany.

Reklamiarz

 • Utrzymuje serwis
 • polecajšc usługi
 • *******

SisiNeSawa

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
  • Zobacz profil
Odp: Domowe sposoby czyszczenia skóry
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2019, 04:19:06 pm »
Pamiętam, że moja babcia zawsze mi mówiła, że skórę najlepiej czyścić szmatką albo wacikiem nasączonym...mlekiem  :D Szczerze powiedziawszy, stosuję się do dzisiaj do tej rady i efekt jest bardzo dobry.